fbpx

Hangi yumurta ?

Bir gıda mühendisinden yumurta hakkında çok değerli bilgiler.

Hangi Yumurta?
Marketlerde pek çok farklı çeşitte yumurta görüyoruz. Organik, özgür gezen tavuk yumurtası, omega 3lü yumurta, köy yumurtası, çift sarılı yumurta. Acaba bunlardan hangisini tercih etmeliyiz?
Teşekkürler
Aslı D. Adana


“Yumurta en uygun fiyatlı iyi besin kaynaklarından biridir. Bir canlının yetişmesi için içinde her şey vardır zaten. Fakat piyasada bu kadar çok yumurta çeşidinin olması monotonluğu azaltan ve dikkat çeken pazarlama hamleleridir genellikle. Omega-3, selenyum ve DHA’lı olduğu belirtilen yumurtalara bu özellikler tavuklara verilen yemlere eklenti yapılarak sağlanmaktadır. Örneğin Omega-3′lü yumurtalar için tavukların yemlerine keten tohumu eklenir.
Yumurtaları besin öğeleri açısından karşılaştıran ve en yüksek değerlerin eşelenerek besin toplayan tavuklardan çıktığına dair bağımsız çalışmalar bulunmakta. Fakat eşelenen tavuğun yumurta verimi az olduğundan fabrika projeleri belirli alanlarda yaşayıp belirli yemleri yiyen, sağlıkları kontrol altındaki tavuklar üzerine kuruluyor. Organik yumurtalar da kontrol daha fazla ve tabi işin özüne uygun olarak kimyasal riski en aza indirilmiş durumda ama organik tavuklar da organik yemle beslenirler; organik yumurtanın illa eşelenen organik tavuktan geldiğini söylemek zordur. Son dönemde özgür gezen tavuk yumurtaları da söz konusu. Tavuk özgür geziyor ama yine yemle besleniyor, eşeleyerek yakaladığı kurtları yemiyor.
Kötü bir tablo çizmek amacında değilim. Yumurta konusunda ciddi bir tüketiciyim nitekim benim de ailem için bir çıkış noktası bulmam gerekiyor. Yukarıdakilerden en iyi yumurta köy yerinde eşinen tavuğun yumurtası sonucu da çıksın istemem çünkü küçük bir şehirde kırsala yakın olmanın avantajını kullanmak için köy pazarından aldığım yumurtaların bir süre sonra bozuk çıkmaya başladığını fark ettim; tavuk çok yumurta vermediğinden o hafta satılmayan yumurtayı köylü pazara tekrar tekrar getiriyordu. Birkaç kişiden de kimi pazarcıların ucuz marketlerden aldıkları fabrika yumurtalarını köy yumurtası gibi satmaya çalıştığını öğrendim. Kötü niyet ve hırs, denetim ve cezaya rağmen bu tip tabloları karşımıza çıkartıyor ne yazık ki.
Bir tüketici olarak genellikle organik yumurta almaya çalışıyorum. Büyüklerimin bir çiftliği olsaydı da oradan soyunu sopunu bildiğim, yem yerine solucan tüketen veteriner kontrolündeki tavukların yumurtaları temiz temiz bize ulaşsaydı daha iyi olurdu tabi ama bu mümkün değil. Hayvan haklarına saygı için özgür gezen tavukların yumurtaları da tercih edilebilir. Şu anda Türkiye piyasasındaki hiçbir yumurtanın besin öğesi açısından diğerine ciddi fark atacağını düşünmüyorum, sadece organiklerde olası kimyasal ilaç vb kalıntıları daha az çıkacaktır muhtemelen.
Omega-3 yumurtanın olmazsa olmazı besin öğelerinden değildir. Omega-3′ün en iyi hayvansal kaynağı balık, en iyi bitkisel kaynağı da yeşil yapraklı bitkiler özellikle de semizotudur. Sadece bitkisel ya da sadece hayvansal değil bunların bir karışımından Omega-3 ihtiyacının karşılanması gerekir. İnsanın selenyuma olan ihtiyacı özellikle hamilelik ve emzirme dönemlerinde yükselmektedir. Bu dönemlerde dönüşümlü olarak selenyumlu yumurta tercih edilebilir. En iyi selenyum kaynakları deniz ürünleri, yumurta ve karaciğerdir.
Her ne çeşidi olursa olsun yumurta iyi bir besindir. Çiğ hali mikrobiyolojik açıdan tehlikelidir ama bu sorun da her türlü yumurta ile temas sonrası el ve araçların yıkanması ile rahatlıkla bertaraf edilebilir.
Tuğba Bayburtluoğlu

Gıda Müh., İşletme Bil. Uzm.

admin

1961 Trabzon Kavala köyü doğumlu ve ilkokulu orada bitirdi, ortaokul Tarbzon Kanuni Ortaokulu ve lise Zonguldak Fener Lisesi sonra İTÜ Gümüşsuyu Elektronik ve Haberleşme, askerliğe kadar Kone asansör, askerlik ve sonrası Netaş 25 ağustos 1986-31 ekim 2013 ve emeklilik. 15 üzerinde ülke gezdim, çalıştım. Çalıştığım ülkelerden en beğendikklerim Finlandiya ve Çin. Şimdi kafama göre takılıyor sağlıklı beslenmeye çalışıyorum ve sağlıklı ürünler üretiyorum. Rüzgar sörfü fanatiği ve Milli yelken hakemi.
KAPAT
×
×

Sepet